a její uplatnění v hodinách tělesné výchovy na 1. stupni ZŠ

Vadné držení těla

    Nesprávné čili vadné držení těla je nejen důsledkem jednostranné zátěže nebo těžké školní tašky, ale za jeho hlavní příčinu považujeme životní styl. Tkví hlavně v nedostatku pohybu a správně voleném pohybu, dle potřeby a vývoje jedince. Tudíž se tento fenomén musí někde projevit. Jedním z projevů jsou právě odchylky od správného držení těla, bolesti hlavy, zad, obezita. Musíme si uvědomit, že vadné držení těla urychluje předčasné a nadměrné opotřebování těla, které se projevují již zmíněnými bolestmi a různými druhy onemocnění. Je mnoho způsobů, kterými se vadné držení a jeho projevy zhoršují, například dlouhodobé sezení, jednostranná zatížení, nevhodná obuv atd., ale naopak i možnosti, jak se dají zmírnit.

    Nejčastější typ vadného držení těla je chabé držení těla, které se projevuje skrčenou postavou, svěšenou hlavou, kulatými zády a ochablým svalstvem. Dále se v důsledku pohybové inaktivity či špatného cvičení tento stav zhoršuje. Svaly hýžďové a břišní jsou oslabené, svaly v oblasti beder a ohybače kyčelního kloubu naopak zkrácené. V oblasti krční páteře dochází v důsledku přetížení ke zkracování partií trapézového svalu, zdvihačů lopatek a hlavy, ochablé jsou hluboké ohybače šíje a dolní fixátory lopatek. Občas se může vyskytnout netrvale fixované vybočení páteře do strany (ve smyslu skoliózy).

    Pro děti s odchylkami od správného držení těla jsou vhodné takové pohybové aktivity a sporty, které funkčně protahují a zároveň relaxují zádové svaly. Mezi tyto aktivity bychom mohli zařadit plavání, jógová cvičení, běžkování. Nevhodnými cvičeními jsou hlavně jednostranně zátěžové sporty a aktivity, spojené se skoky, nárazy, zvedáním břemen, náhlými změnami pozice či směru, tenis, squash apod. Když si všimneme u dítěte známek vadného držení těla, měli bychom tomuto jevu věnovat včasnou a náležitou pozornost. Čas v podchycení a úplném odstranění vadného držení těla hraje největší roli.

    Příčinou vadného držení těla u dětí je v mnohých případech rychlý růst skeletu, který se objevuje na začátku školního věku a poté v pubertě spolu s působením jednostranného zatěžování, nesprávným sezení v lavici, špatným výběrem školní tašky či celkovou únavou dítěte pak nastává vadné držení těla.