a její uplatnění v hodinách tělesné výchovy na 1. stupni ZŠ

DRUHY OSLABENÍ

    V dnešní době dochází u všech věkových skupin vlivem nedostatku pohybové činnosti či nevhodně volené pohybové činnosti k řadě oslabení podpůrně pohybového aparátu. Mezi nejčastější civilizační nemoci patří nemoci spojené s vadným držením těla.

    Do zdravotní tělesné výchovy mohou být zařazováni oslabení jedinci dočasnými nebo trvalými odchylkami tělesného vývoje nebo zdravotního stavu. V této záložce se budeme věnovat oslabením pohybového systému, jeho příčinám, zásadám vyrovnání, vhodným a nevhodným cvičením či didaktickým pokynům, které je třeba dodržovat. Pro vytvoření cviků na jednotlivá oslabení je třeba tyto podmínky striktně dodržovat, aby nedocházelo ke zhoršování stavu jedince.

    Celkový zdravotní stav dětí ovlivňují kromě fyzické kondice a držení těla také jednotlivé rysy osobnosti jako vitalita, postoje, psychická nálada, životní přístupy, temperament, spokojenost, prostředí rodiny i působení okolí. Přestože má každý jedinec tyto podmínky odlišné, tak se případné poruchy u většiny dětí projevují podobnými příznaky. Můžeme je pozorovat na transformacích držení těla, změnách funkce jednotlivých svalů a kvalitě pohybu.