a její uplatnění v hodinách tělesné výchovy na 1. stupni ZŠ

Svalová nerovnováha

    Svalová nerovnováha také nazývána svalovou dysbalancí je způsobena nesprávným povětšinou jednostranným zatěžováním nebo vadným držením těla. Po určité době se svaly se na jedné straně téhož kloubu zkrátí, a tudíž brání normální pohyblivosti opačné straně. Důležité je svaly, jež jsou náchylné ke zkracování protahovat (svaly šíje, beder, prsní, ohybače kyčle, svalstvo nohou). A naopak na svalovou sílu je nutné dbát u svalů břišních, zádových, hýžďových. Tímto rozdělením jsme se dostali k rozdělení svalů dle typu funkce na dvě základní skupiny. Dle nutnosti protahování či posilování, tonické a fázické svalstvo.

    Tonické svaly jsou na rozdíl od svalů fázických odolnější vůči únavě, infekcím a mají lepší regenerační funkci. Skládají se z vyššího podílu vláken, jež dokáží pracovat dlouhou dobu (červená svalová vlákna). Často u nich dochází ke zkrácení, proto je nutné tyto partie protahovat. Ke zkracování dochází zejména v případě, pokud převezmou funkci některého oslabeného fázického svalu. (Ochablé břišní svalstvo nadměrně zatěžuje vzpřimovače páteře.) Zkrácení do určité míry ovlivňuje jejich pohyblivost a také zvyšují riziko poranění šlach, kloubů či vazů. Často se tonické svaly nazývají také posturální či antigravitační pro svou posturální a statickou funkci.

  • Do skupiny tonického svalstva řadíme lýtkové svaly – dvojhlavý a šikmý sval lýtkový, přitahovače stehna, přímé svaly stehenní, hamstringy, napínače stehenní povázky, vnější rotátory kyčle – hruškovitý sval, bedrokyčlostehenní svaly, čtyřhlavý sval bederní, dvojhlavé svaly pažní, spodní vlákna širokého svalu zádového, podlopatkový sval, spodní vlákna velkého svalu prsního, bederní a šíjové vzpřimovače páteře, horní část trapézového svalu, zdvihač lopatky, svaly kloněné a kývač.

    Fázické svalstvo má tendenci k ochabování. Dokáže se rychle aktivovat, vyvinout rychlost a sílu, ale také se rychleji unaví. Svůj největší podíl má na rychlých lokomočních pohybech. Skládají se z většího podílu rychlých vláken (bílá svalová vlákna). Tyto svaly mají tendenci k ochabování, tedy při nedostatečném zatěžování dochází k přebrání této funkce svaly tonickými, proto je třeba je posilovat.

  • Do této skupiny řadíme přední holení svaly, vnější a vnitřní hlava čtyřhlavého svalu stehenního, hýžďové svaly, vnější i vnitřní sval břišní svaly, přímý a šikmý sval břišní, horní vlákna velkého svalu prsního, trojhlavý sval pažní, vnější rotátory paže – malý sval oblý a podhřebenový, zadní část svalu deltového, horní vodorovná vlákna širokého svalu zádového, přední pilovitý sval, mezilopatkové svaly - rombické svaly a střední a spodní vlákna trapézového svalu, rotátory páteře, vzpřimovače hrudní páteře a flexory krku.